Para Birimi Seçiniz TL

Bizimle çalişir misiniz? | Bölgesel bilgi | Ekibimiz | Foto galeri | Hakkimizda | Hizmetlerimiz |

 
 
Belediye İş Hanı Kat: 2 Deniz Kızı Taksi Durağı Karşısı TAŞUCU-SİLİFKE MERSİN Taşucu / Silifke / Mersin Tel: 324 7412869 :: 532 2765391 :: E-Mail: ozguvenemlak@gmail.com

BÖLGESEL BİLGİ « Geri Dön

Taşucu ( Holmi )hakkında

 

Taşucu

Silifke’nin hem tarihteki hem şimdiki limanıdır Taşucu. Zaten Silifke’nin ilk yerleşimi olan Seleukeia da Holmoi (Taşucu) halkının nakledilmesiyle olmuştu. Ancak Holmoi’nin bu zorunlu göçten önce de önemli bir kent olduğu biliniyor. İ.Ö. 7. yy.da Yunanlı kolonistler tarafından kurulmuş. Seleukeia’ya taşınmadan sonra da limanı kullanılır ve erken Bizans dönemine kadar Holmoi ismi yaşar.

Kıbrıs ile Seleukeia ve oradan bağlantıyla da Anadolu arasında deniz ticareti için liman olduğu, Hıristiyanlık döneminde de Ayatekla için hac trafiğinde işlev gördüğü düşünülüyor.

Ortaçağ’da zaman zaman terk ediliyor. Yeni adı olan Santodaro’ya ilk kez 1400 yılında rastlıyoruz.

Holmoi yerleşimi sahilden bugünkü Taşuçu yerleşiminin kuzey batı yönündeki kireç tepeliğe kadar uzanıyordu. Bu yörede 19. yy.da kaya mezarlarının varlığına ilişkin tanıklıklar var. Roma ve erken Bizans’da liman alanının bugünkü Taşucu’nun merkezi olan Kalık Burnu’na kadar yayılmış olduğu düşünülüyor. Bazı yapı kalıntılarına rastlanan antik Mylai ören yerinin yöre halkı tarafından "Manastır" olarak adlandırılması da buradaki yerleşime işaret ediyor olabilir.

Günümüzde Taşucu

Taşucu

Taşucu günün her saatinde canlı bir turizm merkezi. Yöreye tatile gelen turistler, çevredeki yazlık konutlarına gelenler, limandan Kıbrıs’a gidenler ve gelenlerle hareketli bir yer.

Liman çevresi Kıbrıs bağlantısı nedeniyle hareketli. Sahil oteller, restaurantlar, cafe-barlar ve plaj nedeniyle.

Taşucu Atatürk eviAtatürk Evi

Türkiye’nin birçok yerinde Atatürk Evi var. Atatürk’ün ziyareti sırasında konakladığı, bir süre kaldığı yapılar sonradan Atatürk evi müzesi olarak düzenlenmiş. Ancak Taşucu’ndaki Atatürk Evi farklı. Bu eve Atatürk’ün gelmiş olması zaten mümkün değildi. Yapı 2005 yılında açıldı.

Özelliği ise Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evi model alarak yapılması ve bire bir aynısı olması. Sahilde park içindeki ev aynı zamanda bir kültür merkezi olarak değerlendiriliyor. Sergiler açılıyor; çay-kahve içilebilen bir de kafesi var.

Park içinde antik bir duvar kalıntısı görülüyor.

Tarihi Haliliye Camisi (1908) en eski cami. Taşucu’nun eski merkezinde dolaşıldığında eski kiliseler de görülüyor.

Holmi
 Holmi Holmi   
 

 

Bu zorunlu göçün nedeninin Akdeniz kıyılarında artan korsan etkinliği ve bitmeyen yağmalar olduğu düşünülebilir.

Aynı zamanda Toros Dağları’nda yaşayan kabilelerin yağmacı saldırganlığına karşı da bir üs görevi yapması düşünülmüş olmalı. 
Kent en parlak dönemini Roma egemenliğinde yaşadı. 33 kentin merkezi durumundaydı.

Bizans hıristiyanlık döneminde dini merkez olarak da öne çıktı. Azize Tekla’nın varlığı dolayısı ile önemli bir hac merkezi oldu. Bu önemini İ.S. 359 yılında hıristiyan dünyanın "Dinsel Danışma Meclisi" toplantısına ev sahipliği yapmış olması da gösteriyor. Nasianslı rahip Gregor 376 – 379 yılları arasında Kapadokya’dan Seleuekia’ya yaptığı ziyaret sırasında kenti "Azize Tekla’nın kenti" olarak adlandırıyordu.

Kentin uzun süre birçok uygarlığı yaşadıktan sonra Türklerin egemenliğine girişi önce Karamanoğulla

 
 

EMLAK ARAMA

 

 
Emlak Ara
 

EMLAK LISTESI

Satılık Kiralık

SIZI HABERDAR EDELIM

DÖVIZ KURU

  • USD 5.54

  • EUR 6.27

  • GBP 7.28