Para Birimi Seçiniz TL

Bizimle çalişir misiniz? | Bölgesel bilgi | Ekibimiz | Foto galeri | Hakkimizda | Hizmetlerimiz |

 
 
Belediye İş Hanı Kat: 2 Deniz Kızı Taksi Durağı Karşısı TAŞUCU-SİLİFKE MERSİN Taşucu / Silifke / Mersin Tel: 324 7412869 :: 532 2765391 :: E-Mail: ozguvenemlak@gmail.com

BÖLGESEL BİLGİ « Geri Dön

Göksu Deltası ( Türkiye'nin en büyük kuş cenneti )

 

Göksu DeltasıGöksu Deltası: Tarih boyunca yaşam kaynağı!  

 

Göksu Deltası Göksu ırmağının taşıdığı alüvyonların oluşturduğu bir kıyı ovası. Oluşum halen devam ediyor. Nehir suyu, delta boyunca asıl olarak nehir yatağından denize akmakla birlikte, aynı zamanda deltayı oluşturan tortuların arasından da akıyor. Deltaya tek deniz suyu girişi rüzgarlı zamanlarda kıyı şeridinin taşkına uğraması sonucu meydana geliyor.

Göksu’nun denize döküldüğü yerin batısında iki göl yer alıyor. Bunlardan biri denizle bağlantılı ve kum setiyle denizden ayrılan 400 hektarlık Paradeniz Lagünü. Diğeri daha çok tatlı su gölü özelliği taşıyan 1200 hektarlık Akgöl. Diğer önemli sürekli göller ise bir dolgu lagünü olan ve Akgöl ile Paradeniz arasında yer alan Kuğu Gölü, Paradeniz’in doğusundaki çok tuzlu Arapalanı Gölü.

Gel-git olayına bağlı olarak tuzluluk oranları değişen bu göllerde, ortalama tuzluluk suyu acı olan Paradeniz’de %19, Akgöl’de %1-2 kadar.

Delta irili ufaklı bir çok göl, lagün ve bunların çevresinde yer alan geniş sazlık, çayırlık, step ve tarım alanları ile kumullardan oluşuyor. Doğu ve batı kesimlerinde kıyıya paralel uzanan kum tepeleri yer alıyor. Bölgede yer alana sazlıklar, bataklıklar ve göllerin toplamı 2130 hektara ulaşıyor. Doğal özelliklerini büyük ölçüde koruyan kumsalların ve tuzlu steplerin büyüklüğü de 5300 hektarı buluyor. 

Yaşam kaynağı

Delta bölge ve ülke ekonomisi için olduğu kadar yaban hayatı için de büyük önem taşıyor.

Akdeniz bölgesinde doğal yapısını koruyabilmiş ender sulak alanlardan birisi olan Göksu Deltası farklı habitatları iç içe barındırması nedeniyle çok sayıdaki su kuşuna üreme, beslenme, kışlama ve konaklama olanağı sağlıyor. Özellikle kış aylarında İç Anadolu bölgesindeki sulak alanların donması sonucu pek çok su kuşu kışı geçirmek için Göksu’ya geliyor.

Balıkçılığın devamlılığı açısından da yaşamsal önem taşıyan delta balıkların yumurta döktüğü, yavru balıkların beslendiği ve korunduğu bir alan. Deltada yer alan göller ve ırmağın denize döküldüğü bölge ile yakın kıyıları yavru balıklar için barınma alanı.
Delta deniz ile iç kesimlerde yer alan tarım alanları arasında bir tampon oluşturuyor ve tuzlu su girişini engelleyerek bölgenin su dengesini düzenliyor.

Tüm bunların yanı sıra, barındırdığı yaban hayatı ile kuş gözlemciliği, balıkçılık ve avcılık gibi rekreasyonel kullanımlar için turizm potansiyeli yaratıyor, 

 

Dikenli İncirBitki ve hayvan çeşitliliği  

Farklı özellikler taşıyan yaşam ortamları, deltada zengin ve çok çeşitlilik gösteren bitki örtüsünün oluşmasına ve bu durum da farklı habitat istekleri olan çok sayıda hayvan türünün barınmasına olanak sağlıyor.

Bölgede yaban domuzu, kurt, tilki, ayı, kunduz, porsuk, sincap, vaşak, sansar, kirpi, sırtlan ve tavşan çok bulunan hayvan türleri.
Deltada 34 sürüngen ve amfibi türü tespit edilmiş. Gece kurbağası, ağaç kurbağası, ova kurbağası, Toros yılanı, koca engerek, benekli kertenkele ve adi bukalemun bunlardan bazıları.

Deniz kaplumbağalarının Akdeniz kıyısındaki en önemli yuvalama alanlarından birisi deltada yer alan kumsallar. Nesli tehlikede olan yumuşak kabuklu Nil kaplumbağasının da bölgede yaşadığı biliniyor.

Göçmen kuşlar

 

   
 

EMLAK ARAMA

 

 
Emlak Ara
 

EMLAK LISTESI

Satılık Kiralık

SIZI HABERDAR EDELIM

DÖVIZ KURU

  • USD 5.54

  • EUR 6.27

  • GBP 7.28