Para Birimi Seçiniz TL

Bizimle çalişir misiniz? | Bölgesel bilgi | Ekibimiz | Foto galeri | Hakkimizda | Hizmetlerimiz |

 
 
Belediye İş Hanı Kat: 2 Deniz Kızı Taksi Durağı Karşısı TAŞUCU-SİLİFKE MERSİN Taşucu / Silifke / Mersin Tel: 324 7412869 :: 532 2765391 :: E-Mail: ozguvenemlak@gmail.com

BÖLGESEL BİLGİ « Geri Dön

Silifke Kent Gezisi , Kültür ve Tarihi

Kent gezisi 

Kentte Türk – İslam mimarisi örnekleri de var. Taşköprü’nün karşısında bulunan Selçuklu eseri cami Alaaddin Keykubat döneminde yapıldığı için sultanın adı ile anılıyor. Daha yaygın olarak da Merkez Reşadiye CamiCamisi diye biliniyor.

Diğer bir cami Reşadiye. Sultan Reşat zamanında yapılmış. (1912). Caminin doğu ve batı yanındaki sundurmaları destekleyen sütunların başlık ve tabanlıklarının Korint tarzı olduğu dikkati çekiyor. Mermer ve kireçtaşından yontulmuş sütunlar yöredeki eski kalıntılardan sağlanmış.

Tevekkül Sultan Türbesi de Taşköprü’nün hemen yanında. Üzerindeki çatı sonradan yapılmış. Türbe’nin yazıtı yok ve kime ait olduğu da bilinmiyor. Selçuklu hanedanından birine ait olduğu rivayet olunan türbe halktan saygı görüyor.

Atatürk Evi Müzesi restore edilmiş güzel bir taş yapı. 1925 yılında Atatürk’ün gecelediği ev Atatürk’ün kullandığı eşyalarla birlikte müze haline getirilmiş.

Kültür Evi 1995 yılında belediye tarafından açıldı. Silifke kültürünün tanıtımı amacıyla düzenlenen evde halk müziği, halkoyunları ve tiyatro kursları düzenlenen güzel bir yapı. Bir de Kültür Sarayı var. Burası da restore edilmiş tarihi bir yapı. 

Silifke Kalesi

 

ilifke Kalesi 

Silifke Kalesi

 

Günümüz Silifke kentinin arkasını verdiği kalenin ilk kuruluşunun geç Helenistik veya erken Roma döneminde olduğu düşünülüyor. Birçok onarım ve değişiklik geçiren kalenin bugünkü görünümü Ortaçağ kalesi.

Silifke’ye hakim 185 m. yüksekliğindeki tepe üzerine kurulmuş kalenin etrafı sulu hendek ile çevrili. Oval biçimli kalede kemerli galeriler, su sarnıçları, depo ve diğer amaçlar için kullanılan yapılara ait kalıntılar bulunuyor.

Ünlü Türk gezgini Evliya Çelebi Seyahatname’sinde 17. yy.da kalenin 23 burcunun bulunduğunu, içinde cami ve 60 ev olduğunu yazıyor. Günümüzde ayakta kalan on burç var.

Tekir AmbarıTekir Ambarı

Kalenin eteğindeki Bizans yapımı su deposuna günümüzde Tekir Ambarı deniliyor. Döneminde kentin su ihtiyacını karşılayan bu büyük sarnıç 46 m. uzunluğunda, 23 m. genişliğinde ve 14 m. derinliğinde. Doğu köşesindeki helezonik merdivenle içine inilebiliyor.

Anadolu’da bulunan sarnıç mimarisinde örneği az görülen sarnıcın tüm duvarları su sızmasını önlemek ve ayrıca anıtsal bir özellik kazandırmak için düzgün kesme taslarla desteklenmiş. Uzun kenarında 8, kısa kenarında 5 yuvarlak kemerli niş oluşturulmuş.

Taşköprü (Kalycadnos Köprüsü)

Kentin ortasından geçen Göksu üzerindeki Roma köprüsü günümüzde de kullanılıyor. Köprü İ.S. 77 – 78 yıllarında Kilikia valisi Octavius Memor tarafından İmparator Vespasianus ile oğulları Titus ile Domitianus adına yaptırılmış.

Yedi gözlü köprü Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde de kullanılmış ve onarımlar görmüş.

Roma tapınağıRoma Tapınağı (Jüpiter Anıtı)

Kent merkezindeki tapınağın orijinal halinde uzun kenarlarında 14’er, kısa kenarlarında sekizer sütun bulunuyordu. On metre boyundaki Korint başlıklı bu sütunlardan sadece biri ayakta. Tapınakta 1980 yılında başlayan kazılar aralıklarla sürüyor. 
İ.S. 2. yy.da yapıldığı anlaşılan tapınak, Hıristiyanlık döneminde bazı değişiklikler yapılarak kiliseye

 
 

EMLAK ARAMA

 

 
Emlak Ara
 

EMLAK LISTESI

Satılık Kiralık

SIZI HABERDAR EDELIM

DÖVIZ KURU

  • USD 5.54

  • EUR 6.27

  • GBP 7.28